| Kis színes |
Vajon melyik Magyarország kedvenc virága?
Poda |
2013.06.12. 13:00 |
festék
Platinum
szavazás
virág
Csapatunk nemrégiben elhatározta, hogy felkutatja Magyarország legkedveltebb virágját. Szubjektív dolog ez, ezért is érdekes, vajon melyik szín és illat kombinációját szeretik legjobban a magyarok. Még lehet szavazni a Csináld magad közösség nevű oldalunkon!
A szavazással célunk az, hogy minél több ember megismerje a virágokat, s ha lehet, válasszon olyan színt otthonába, amit hazai virágok, növények inspiráltak. Mi itt hazánk utolsó nagy festékgyáránál azt vállaltuk, hogy ha olyan virág nyer, amelyiknek a színe nincs a színpalettánkon, akkor jövő tavaszra legyártjuk és forgalomba állítjuk a kedvencet. Ezenkívül a szavazók között hetente egy 5 literes Poli-Farbe Platinum beltéri falfestéket sorsolunk ki.
Most lássuk a legesélyesebb versenyzőket:
Ciklámen
A Kis-Ázsiában és Görögországban vadon élő őseiből tenyésztették ki. Nem csak virágai díszítenek, hanem szürkés, márványozott levelei is. A cikláment ne tegyük tűző napra, inkább a félárnyékos helyeket kedveli.
Csillagfürt
Magyarországon a XIX. század utolsó évtizedében terjedt el, amúgy már az ókorból is ismert növény. Díszkertekben és vágott virágként is népszerű, ráadásul takarmánynövényként is ismert.
Dália
Észak-Amerikában őshonos, melegkedvelő növény. Andreas Dahl, svéd botanikusról kapta a nevét. Talán nincs is olyan forma és szín, amit ne lehetne a dáliák között megtalálni.
Hajnalka
A hajnalka nagyon gyorsan kúszik, akár három-négy méteres magasságig is felmegy. Lila, rózsaszín vagy fehér virágai hajnalban kezdenek kinyílni, éjszakára becsukja a boltot.
Hólyagos habszegfű
Nagy barátja az éjjeli lepkéknek, kora estétől bódító illatával csalogatja őket magához. Májustól őszig virágzik, útszéleken, réteken gyakori.
Illatos hunyor
Védett növény, csodáljuk anélkül, hogy leszakítanánk. A sárgászöld virágú illatos hunyorral leginkább a Dunántúlon, a Mecsek félárnyékos domboldalain találkozhatunk, sokszor már decemberben virágzik.
Jácint
Jó négyszáz évvel ezelőtt igazi luxus volt jácintot dédelgetni a háznál, egy-egy példányáért vagyonokat adtak a gyűjtők. Ma legalább kétezer fajtáját tartjuk számon.
Kosbor
Az ókori görögök vágyfokozónak tartották, borba áztatták gyökerét és virágát. Gondoltad volna, hogy a kosbor az orchideafélék családjába tartozó virágunk?
Kövirózsa
Hihetetlenül igénytelen. Szinte a tápanyagtartalom nélküli köves talajon is megél. Nyáron virágzik, virágszíne piros, fehér vagy sárga. Gyógynövényként a legtöbben talán fülgyulladás elleni szerként ismerik.
Körömvirág
Az egyik legkedveltebb egynyári növény, virágai a sárga hihetetlen árnyalataiban pompáznak. Bevett szokása, hogy nyári virágzását követően ősszel újra nekirugaszkodik. Gyógynövényként sem utolsó.
Levendula
Micsoda illat! Illóolaja nem csak fejfájás és szorongás ellen hatásos, használják izomfájdalmak és kisebb égési sérülések gyógyítására is. Ezt a mediterrán növényt itthon a két legrégebbi hazai ültetvényen, Tihanyban és Pannonhalmán is megcsodálhatjuk.
Libapimpó
Sárga virágaival tavasztól késő nyárig világít az utak mentén és a réteken. Sokféleképpen hasznosítják, teának, görcsoldásra, emésztőszervi panaszok ellen.
Mályvarózsa
A parasztudvarok, falusi porták kedvelt növénye volt, mostanában kezdik újra felfedezni. Virágainak színgazdagsága meghökkentő.
Mesevirág
A Mesevirág Dél-Amerikából származik, ahol leginkább a fák alatti világos, de félárnyékos helyen érzi jól magát.
Mocsári gólyahír
Az élénksárga virágai valósággal ragyognak a kora tavaszi kertben, vízpartokon. Kissé mérgező, így nem kell csodálkozni népies nevén: libadöglesztő.
Napraforgó
Gondoltad volna, hogy a szotyi tulajdonképpen egy őszirózsaféle magja? Nyáron, útközben az autóból nézve festői látványt nyújtanak a sárga, bókoló fejű, napraforgótányérok végeláthatatlan sorai.
Nárcisz
Ha nárcisz, akkor április. Nem egyszerű feladat választani közülük, harminc egynéhány faja több mint nyolcezer fajta virágot kínál.
Nőszirom
Hihetetlenül gazdag, változatos formájú virágokat nevelő évelő. Citromsárga, fehér, krémszínű, kék, lila, cirmos, egy virágon belül sötétebb árnyalatba hajló is létezik belőlük.
Nyílfű
Hófehér virágaival jellegzetes dísze lehet a kerti tavaknak, tópartoknak. Nevét nyíl formájú leveleinek alakjáról kapta. Gyökerét több helyütt megfőzik, és köretként vagy előétel gyanánt fogyasztják.
Orgona
„Orgona ága...” éneklik az óvodások, iskolások, Anyák napján, kezükben csokornyi illatos virággal. Török nevéből (Leilak) származik a lila szín neve sok európai nyelvben.
Pipacs
Lángvörös, kissé bókoló virágszirmai messziről virítanak a szántóföldeken. Régebben a szirmait festőanyag alapanyagként hasznosították.
Szarkaláb
A mezei szarkaláb egynyári virág, májustól a nyár derekáig hozza fehér, rózsaszín, kék vagy lila virágait.
Tárnics
A tárnicsról mindenkinek az enciánkék varázslatos színe jut eszébe, ami akkor is rendjén van, ha létezik belőle sárga , pirosas vagy rózsaszín virágú is.
Trombitafolyondár
Nyár közepétől folyamatosan virágzó, léggyökereivel kapaszkodó lombhullató cserje. Nem ijed meg a komolyabb magasságoktól, narancssárga virágaival beborítja a házfalat vagy a kerítést.
Tűzliliom
Áprilistól júniusig virágzik, narancs vagy piros színű virágokat hoz. Magyarországon a legnagyobb számban a Bükkben és a Szigetközben fordul elő. Védett növény, eszmei értéke 100 ezer forint.
A szavazás támogatója a Poli-Farbe Platinum Egyrétegű beltéri falfesték.