| Kültér |
Hőszigetelés: mit, mennyit, miért?
lakatosa | 2011.06.04. 17:00 | hőszigetelés
Azt már tudjátok, miért kell nyáron hőszigetelni, most jöjjön a mélyvíz: mi az a sok szám, amivel jellemzik a hatékonyságát. És egyáltalán, hogyan kell ezt csinálni? Aztán kezdődhet a kültéri festés!
A külső hőszigetelés legelterjedtebb módja a polisztirol vagy kőzetgyapot rétegek felhelyezése, majd utána hőszigetelő vakolatréteg felvitele. Ezt a köznyelv „dryvitolásnak” nevezi az egyik gyártó ismert terméke nyomán. Vastag hőszigetelésnél télen a fal belső hőmérséklete jelentősen magasabb lesz, mint szigetelés nélkül. A szigeteletlen, B30-as téglából épült fal belső hőmérséklete egy téli napon nem több mint 13 fok, míg ugyanez a fal szigetelve legalább 18,5 fokos 20 fok belső hőmérséklet mellett. A hideg falak nem csak penészedést, légúti és reumás megbetegedéseket okozhatnak, hanem a többletfűtés is jelentős kiadást okozhat.
Az épületeket körülvevő határoló falak hőátbocsátási tényezőjére (U) vonatkozó előírások értékei az elmúlt 50 évben többször változtak, nagyságuk folyamatosan csökkent. (A szigetelő képesség mértéke, az U megmutatja, hogy a fal négyzetméterenként mennyi hőenergiát ad le a külső tér felé, ha a külső és belső oldal között pontosan egy fok a hőmérsékletkülönbség, Az utóbbi években kiírt energiatakarékossági pályázatokon a külső fal U értéke 0,45 W/m2K kell legyen. Ezt az értéket csakis utólagos külső hőszigeteléssel lehet elérni régi épületeken. Az új építésű házak esetén inkább U = 0,3 W/m2K a cél, a passzív házaknál ez U = 0,15 W/m2K.