| Festés |
2011 legtutibb tippjei (1.)
Poda | 2012.01.02. 09:00 | tanács
1. Mennyi festéket vegyek?
Manapság számtalan összetételű festék kapható: ezek az egy vagy több rétegben alkalmazható, strukturált és egyéb extra tulajdonsággal rendelkező festéktípusok más-más mennyiségben fednek be egy négyzetméternyi területet. Így feltétlenül figyelembe kell venni a dobozon található tájékoztatót, amin a gyártó feltünteti a festék kiadósságát. Egy hagyományos diszperziós festék 1 literje 8-10 négyzetméternyi sima felületű falat fed be egy rétegben. Ezeket a festékeket viszont általában 2 rétegben kell felhordani. Ha fűrészporos tapétát festünk át, a szükséges mennyiséget valamivel növelnünk kell, körülbelül 6-8 négyzetméterre lesz elegendő egy liter festék.
2. Hogyan tömjük be gyorsan a szög helyét?
A fal színezéséhez használt festék egy nagyon kis részét keverjük össze egy szintén kis adag fehér, rugalmas tömítőanyaggal. Addig keverjük és állítgassuk az arányt, amíg meg nem egyezik a fal színével. A keveréket vigyük fel a szög okozta résbe, majd egy nedves ronggyal töröljük le a felesleges anyagot. Ez a gyors megoldás tisztább, mint glettelni, majd ecsetet használni és aztán még takarítani is. Ez a trükk csak apró lyukaknál működik!
3. Fényes vagy matt legyen a fal?
A matt és selyemfény a legjobb, ha oldalfalakról beszélünk. A fényes felületű festékek viszont ideálisak, ha ajtót, ablakkeretet, spalettát, kerítést vagy kerti bútort kenünk át. A padlók, teraszok speciális kiképzésű anyagot igényelnek.
A lakásbelső festésekor azt kell figyelembe vennünk, hogy a matt felület jól elrejti a fal esetleges hibáit. Hátránya viszont, hogy nehéz tisztítani, ezért kevésbé használatos helyiségekben alkalmazzuk. A selyemfény sokkal világosabb hatást kelt, könnyebb tisztítani is ezért nagyon jó az előszoba falakra, fürdőbe. A fényes, csillogó festék kiemeli a falhibákat, de remekül mutat a konyhában vagy szintén a fürdőszobában, esetleg lépcsőkorláton, szekrényeken vagy éppen ablakpárkányon.
4. Félbeszakítottak festés közben?
A széteső száradási időn kívül még egy veszélye van annak, ha ott hagyunk csapot-paot: tönkremehet az ecset. A legtöbbünk ugyanis nem gondoskodik róla, egyszerűen leteszi valahová, mondván, hogy egy óra vagy kettő alatt nem lehet baja. Tévedés.
A következőt javaslom: fogjunk egy sima rongyot és nedvesítsük meg. Formáljunk belőle egy téglalapot, amelynek az egyik oldala az ecset fejének a magassága. Az ecset fejét tegyük a rongy közepébe, és mindkét oldalról hajtsuk rá jó szorosan. Ez a megoldás nem engedi kiszáradni és a szálakat is laposan tartja.
5. Hogyan válasszak ecsetet?
Az elvégzendő munkálatoktól függően kétféle minőségű ecsetet választhatunk: én az olcsó (párszáz forintos) ecsetet egyszer használatosnak tekintem, vagy beruházok egy minőségi sörtéjű és nyelű drágább szerszámra. Ez utóbbival viszont minden használat után törődni kell azért, hogy élettartalmát meghosszabbítsuk.