| Festés |
Best of 2012: tuti tippek szobafestéshez (2.)
Poda | 2013.01.04. 08:00 | festés tanács
A festés nem túl bonyolult tevékenység, de a kezdőket könnyen elriaszthatja a számos festék, eszköz és kivitelezési lehetőség. Idén is adtam jónéhány tanácsot a sikerhez. Ebből szemezgetek most.
- 6. Mélyalapozó
- A mélylapozót a festés előtt kell felvinni a felületre. Javítja a felületek nedvszívó képességét (azaz kevesebb falfestékkel érjük el a kívánt fedőhatást). A régi vakolatot szilárdítja, de az új vakolaton is megakadályozza a foltosodást. Az alapozók átlátszók, ám nem feltétlenül kell így felvinni őket. Jobban járunk, ha színezőpasztával szürkére vagy a festék színéhez hasonlító árnyalattal visszük fel a falra. Így a végső szín sokkal élénkebb lesz.
- (A fal alapozásához a Poli-Farbe Inntaler diszperziós mélyalapozót ajánlom.)
- 7. Ecset kontra henger
- Mielőtt a hengerrel dolgoznánk, a sarkokat fessük le ecsettel. Ez a munka ugyanis óhatatlanul csúnyább felületet eredményez, mint a hengeres, ám ha ez utóbbi következik, akkor elfedhetjük a rosszabbul sikerült részeket és egyenletes falat kapunk.
- 8. Sarkok
- Az egyszeri, otthoni lakásfestőnek felesleges sarkokra specializált szerszámokat beszereznie. Kiválóan megfelel az elérhetetlen sarkokhoz az eldobható kozmetikai vatta (nem a pamacs, hanem a korong), amely kisebb helyeken hatásos eszköz lehet.
- 9. Hengermosás
- Ha vizes bázisú festékkel dolgozunk, használat után enyhe mosószeres vízzel többször ki kell mosni a festőhengert. Majd ki kell öblíteni tiszta vízzel, végül ki lehet szárítani. Néhány napos festési szünet erejéig nem kell a tisztítást azonnal elvégezni. Csomagoljuk a hengert háztartási fóliába, de egy hét után újból áztassuk vízbe.
- 10. Végezetül
- Bár a munka végeztével pontosan tudjuk, melyik festékdobozban mi van, ez nem lesz így hónapok múlva. Írjuk rá, melyikben milyen festék van és azt, hogy melyik szobában használtuk. A barkácsboltokban keveréskor ráragasztják a kiválasztott színmintát is.