| Kültér |
Így védjük a lábazatot
lakatosa | 2013.04.28. 09:00 | lábazat
Házunk lábazata fokozott igénybevételnek van kitéve, mivel érintkezik a talajjal. Nemcsak a földről, járdáról felverődő csapadék áztatja, hanem mechanikai sérülések is gyakran érhetik.
Házunk lábazata a legalsó rész a homlokzaton, közvetlenül a talaj fölött, tehát az alap talajból kiálló része. Készülhet kőből vagy a fal anyagánál tartósabb olyan más építőanyagból, ami nedvesség- és fagyálló. A mechanikai védelem különösen ott fontos, ahol a ház homlokzata közvetlenül az utcával határos.
A lábazatot legalább 30 centiméter magasra kell építeni, utcafrontos ez a magasság akár 2 méter is lehet. A lábazat készülhet egy síkban a homlokzati fallal, lehet előreugró, leggyakrabban síkja beljebb húzódik.
A lábazat készülhet természetes kövekből (mészkőből, bazaltból), téglából, gránitörleményből, vagy betonelemekből.
A lábazat védelme érdekében célszerű a sarkok kialakításánál az alapvakolatba elhelyezett élvédőket használnunk. Ezeket utólagosan is beépíthetjük, sőt ha a felület repedezett, hálózást is alkalmazhatunk a lábazat teljes hosszában.
Időnként tisztítsuk meg a lábazatot a szennyeződésektől! Szappanos vizes lemosással, magas nyomású mosó használatával vagy homokfúvással is tisztíthatunk, az építőanyagtól függően.