| Festés, Lakberendezés, Dekoráld magad! |
Otthonszépítés: az állólámpa felújítása 1.
Poda | 2014.12.28. 18:30 | állólámpa Csináld magad! csiszolás DIY előkészítés esztergálás felújítás lakk lámpa mázolás zománcfesték
20-25 évvel ezelőtt igazán divatos voltak az esztergált fa bútordíszek és kiegészítő tárgyak. Sötét színre pácolva, fényesre lakkozva próbáltak némi eleganciát csempészni az otthonokba. Az én szüleim is vettek egy ilyen állólámpát, harang alakú burával, bordó selyemmel, cérnarojtokkal.
Az évek alatt a selyem megfakult, a rojtok szétestek, és a vezeték is elöregedett, ezért a felújítás időszerűvé vált. Az a régi kinézet – bár reprodukálható ugyan – nekem már nem tetszene, ezért néhány dolog megváltoztatása mellett döntöttem. A váz lakkozása és alatta a pác nem ne az én világom, és egyszínű felülettel modernebb lenne még ez a régi esztergált forma is.
A váz négy darabból áll: lábazat és három vázrész. Egymásba dugható, egyszerű üreges konstrukció, melyben a vezeték rejtve fut az aljától az izzó foglalatáig.
Először a foglalatot és a vezetéket távolítottam el, hogy a vázat szét tudjam szedni. Ez után a négy darab csiszolása következett. Először hőlégfúvóval akartam eltávolítani a lakkréteget, de gyorsan kiderült, hogy inkább ég, semmint fellazul, úgyhogy maradt a csiszolás.
Az esztergált forma sajnos nem teszi lehetővé csiszológép használatát, így ezt az egész munkafolyamatot kézzel kellett végezni. Nem szépítem: elég hosszú és pepecselős munka, de nem lehet megspórolni, mert csiszolás nélkül nem tapadna a fedésre szánt festék, márpedig én most egy teljes fedésű bevonatot szeretnék a lámpám vázára.
P60-as szemcséjű csiszolóvászonnal dolgoztam, ami elég durva felület (Attila ITT írt erről a témáról), tehát erős csiszolást tesz lehetővé. Ennek ellenére azonban a sötét pácot nem lehetett teljesen eltávolítani, de a fedőfesték – Poli-Farbe Cellkolor Aqua Vízzel hígítható zománcfesték – 2-3 rétege majd szépen elfedi a sötétebb részeket is.
A folytatást itt olvashatod: