| Festés, Mázolás |
7 tipp, hogy minden simán menjen!
Poda | 2015.12.18. 13:12 |
A hideg idő beköszöntével talán kevesebben állnak neki a nagyobb beltéri festéseknek. Viszont remek időszak ez az otthoni bútorok, kisebb berendezések felújítására. Legyen szó lakkozásról vagy festéstől az első lépés biztos, hogy a csiszolás lesz. Noha elsőre egyszerű munkafolyamatnak tűnik, ennek is megvan a maga technikája. Itt az én hét tippem, ami megkönnyítheti a munkátokat!
1. Védelem
Mint minden komolyan munkálat kezdetekor most is érdemes gondoskodunk a ruházatunk és az egészségünk védelméről. A szálló portól megfelelő védőruházattal óvhatjuk az öltözetünket, kezünkre húzzunk gumikesztyűt és a védőmaszk is ajánlott, hogy ne lélegezzük be az apró szemcséket.
2. Géppel vagy kézzel
Az első nagy dilemma, hogy manuálisan vagy gépi megoldással csiszoljunk. A gépi csiszolást elsősorban nagyobb, összefüggő felületetek (például a padló) esetében ajánlom, és különösen óvatosan kell bánni a géppel, hiszen egy nagyobb erőkifejtés során előfordulhat, hogy a kelleténél jóval több anyagot távolítunk el. Ívelt, kisebb felületű vagy formázott részek csiszolásához alkalmasabb a kézi megoldás, ahol viszont nagy hangsúly van a fokozatosságon. Az első csiszolás a legkeményebb, majd ahogy haladunk előre a munkálatokkal egyre finomabb szemcséjű vászonnal, vagy papírral dolgozzunk.
3. Hogyan lássunk neki a munkának?
Fontos, hogy mindig szálirányban kezdjük meg a csiszolást, sosem arra merőlegesen, hiszen a keresztben ejtett karcolásokat szinte lehetetlen eltűntetni, és a későbbi felületkezelések (lakkozás, festés) még jobban kiemelik ezeket a hibákat.
4. Ismétlés a simaság titka
Mivel a célunk az, hogy a lehető legsimább felületet kapjuk, ezért készüljünk fel arra, hogy legalább kétszer kell átcsiszolnunk a felületet. Alapos portalanítás után kézi simítással ellenőrizhetjük, hogy hol érezzük még érdesnek, szálkásabbnak az anyagot.
5. Fémrészek
A fém részeket drótkefével dörzsöljük finomra, ezekben is találhatunk különböző erősségű változatokat.
6. Nehezen elérhető helyek
A sarkok esetében használhatunk speciálisan erre a területre kifejlesztett sarokcsiszolókat, amelyek megkönnyítik a nehezen hozzáférhető élek, hajlatok megcsiszolását.
7. Utolsó simítások
A festés előtti utolsó, ugyanakkor kihagyhatatlan tennivaló: a portalanítás. Egy nedves ronggyal alaposan töröljük át a lecsiszolt felületeket, ezzel biztosítva a felvinni kívánt réteg megfelelő tapadását.
Az alaposan átcsiszolt bútorokhoz ajánlom figyelmetekbe a Poli-Farbe Boróka lazúrokat, amelyek kiemelik a fa természetes szépségét, és hosszantartó védelmet biztosítanak.
Fotó: Pinterest