| Festés, Dekoráld magad! |
Öt fontos dolog, amit a tapétázásnál tudni kell!
Poda | 2015.07.10. 15:07 | festés gipszkarton Poli-Farbe Platinum ragasztó tapéta
Az egyik legnépszerűbb faldíszítési módszer a tapétázás, egyrészt mert könnyebben el tudjuk vele fedni a falak egyenetlenségeit, hibáit, másrészt pedig ma már nem csak a boltban kapható széles választék áll rendelkezésünkre, hanem akár olyan egyedi, személyre és ízlésünkre szabott tapétát is készíttethetünk magunknak, ami biztosan nem fog visszaköszönni egyetlen másik lakás falán sem.
Mivel maga a munkafolyamat nem annyira bonyolult eljárás, így előszeretettel vágnak bele a fiatal házasok, a kísérletező kedvű háziasszonyok, vagy éppen a lakásukat megújítani kívánó fiatalemberek. Hogy minél gördülékenyebben menjen Nektek ez a feladat, elmondok most öt fontos tudnivalót, amiben a leggyakrabban kéritek a segítségem:
- Falelőkészítés
Az első és legfontosabb lépés tapétázáskor, hogy a szép és tartós eredmény érdekében megfelelően előkészítsük azt a falfelületet, amire a kiválasztott anyag kerül. Akkor van a legkönnyebb dolgunk, ha új, még sosem használt diszperzites falról van szó, hiszen ilyenkor bőven elég portalanítanunk a felületet, majd a ragasztó felvitelével kezdődhet is a munka. Ennél bonyolultabb a helyzet, hogyha mész- vagy szilikátfesték a felső réteg. Ebben az esetben egy alapos csiszolással kezdünk, majd a glettelés-újracsiszolás-portalanítást aranyhármasát követően jöhet csak a ragasztó és a tapéta felvitele. Amennyiben korábban is tapéta borította a falat, akkor meleg vizes ronggyal addig áztassuk, amíg el nem kezd leválni a falról, ezt követően pedig a visszamaradt foszlányokat és a ragasztót tüntessük el maradéktalanul mielőtt az új tapéta felragasztásához fogunk.
- Mi a helyzet a gipszkartonnal?
Szinte ugyanazok a szabályok vonatkoznak a gipszkartonból készült falra is, mint az előzőekben leírtak. Új falaknál elég, ha egy ronggyal alaposan áttöröljük a felületet, a régebbi, igénybevett falakon viszont el kell végezni a kötelező előkészítési fázisokat, ha sérült gipszkarton akkor a hézagokat gipsszel töltsük fel!
- Hólyagos a tapéta, mit tegyünk?
Ha a feltétel után azt tapasztaljuk, hogy helyenként levegőbuborék maradt a tapéta alatt, tehát hólyagos és elsimítani sem tudjuk, akkor egy vékony fecskendő segítségével nyomjunk ragasztót ezekbe a levegős részekbe és így próbáljuk egyenletesre simítani a felületet.
- Mi a helyzet az illesztéseknél?
Néha nehéz eltalálni, hogy egy-egy csík felragasztásához mennyi anyag kell, így könnyen megeshet, hogy a falra simításkor bizony az illesztéseknél kifolyik a ragasztó, nyomot hagyva a tapétán. A bajt gyorsan tudjuk orvosolni, csak legyen mindig kéznél egy nedves rongy, amivel gyengéden, nem dörzsölve el tudjuk távolítani a nem kívánatos foltokat.
- Tapétát festeni?
Fűrészporos tapéta esetében például nyugodtan adhatjuk a fejünket festésre. Fontos azonban tudnunk, hogy a tapéta erős nedvszívó tulajdonsága miatt általában több festékmennyiséggel kell kalkulálnunk, mint ha falat festenénk.
A tapéta festéséhez jó választás lehet a Poli-Farbe Platinum egyrétegű beltéri falfesték, amely 53 ragyogó színével rengeteg variációs lehetőséget kínál a tökéletes beltéri hangulat megalkotásához.
Jó munkát kívánok!