| Festés |
Glettelés - A szép falak egyik titka
Poda |
2015.08.13. 13:08 |
Rengetegszer kiemeltem már, amikor festéssel kapcsolatos tanácsért fordultok hozzám, hogy a szakszerű és tartós végeredménnyel kecsegtető festés egyik legfontosabb eleme, az előkészítés, ami a csiszolás, portalanítás és mélyalapozás mellett szinte mindig magában foglalja a glettelést is, hiszen nagyon ritka esetben van szerencsénk tökéletes falakkal dolgozni.
Mire jó a glettelés?
Ennek a műveletnek köszönhetően falfelületeinket újra simává, egyenletessé tehetjük, ezáltal a felvinni kívánt következő réteg(ek) (mélyalapozó, festék) sokkal jobb tapadást kapnak, tartósabbak lesznek, a falunk pedig szebb.
Mikor álljunk neki magunk glettelni?
Amennyiben a felületen, amit kezelni szeretnénk csak kisebb repedéseket, apróbb lyukakat hagyott az idő vasfoga, úgy nem feltétlenül kell szakembert a házhoz hívnunk, hanem néhány eszköz és jó minőségű alapanyag beszerzésével mi magunk is orvosolhatjuk a problémát.
Mikre van szükségünk glettelésnél?
Elsősorban természetesen glettanyagra. Hogy pontosan milyenre azt alapvetően a javítandó fal határozza meg. A piacon széles választék fogad bennünket kül-és beltéri, lazább és erősebb kötőszilárdságú glettanyagokból egyaránt. A szükséges anyagmennyiség meghatározásához figyelembe kell vennünk a glettelni kívánt falfelületek méretét és a felületi hibák hozzávetőleges mélységét is. Anyagfelhordáshoz glettelővasat és spaklit szerezzünk be, a glettelőanyag bekeveréséhez pedig egy vödör kell.
Hogyan kezdjünk neki a munkának?
A glettanyag bekeverésénél mindig vegyük figyelembe a termék csomagolásán feltűntetett keverési útmutatót. Fontos, hogy a porhoz hozzáadott víz mindig csak annyi legyen, hogy a glettpor teteje kilógjon belőle. Hagyjuk ázni az anyagot a megadott ideig majd keverjük simára a glettet. Onnan tudhatjuk, hogy jó a glett állaga, hogy - mint a jól felvert tojáshab a fejre fordított tálban - ez is ott marad a lefelé fordított spaklin.
Repedések, lyukak eltüntetése
Mielőtt neki állnánk kitölteni a hiányzó részeket a meglévő lyukakat addig kell visszabontani, amíg magától pereg le a festék/falrész. Mélyítsük ki a repedéseket, hogy aztán a glettanyagunkkal teljesen fel tudjuk tölteni. A masszát a spatulya segítségével nyomjuk be a helyére és simítsuk egyenesre, a fal síkjával megegyezőre. Száradási idő után egy csiszolópapírral simítsuk át a glettelt felületet, majd pedig portalanítsuk azt. A terméken feltüntetett teljes száradási időt követően mélyalapozhatjuk, amit azért is érdemes elvégezni a végleges festés előtt, hiszen ilyenkor még elő-előbukkanhatnak falhibák, melyek korábban elkerülték a figyelmünket. Ha elégedettek vagyunk a felületminőséggel, akkor jöhet a végleges szín.
Hibás falfelületek javításához ajánlom figyelmetekbe a Poli-Farbe glettanyagait.