| Festés |
Minden az alapoknál kezdődik!
Poda | 2015.09.04. 13:09 | Inntaler mélyalapozó
A mélyalapozó festékek iránti kereslet, azóta nőtt meg igazán, amióta komoly elvárás lett, hogy az esztétikus falak mellett tartós végeredményt is kapjunk a festés során. A mélyalapozás ma már szerves részét képezi az előkészítési munkálatoknak, legyen szó burkolásról, festésről, hőszigetelő rendszerekről vagy éppen tapétázásról. Segítségével megelőzhetünk, illetve eltüntethetünk számos olyan falhibát, amely később bosszúságot, kellemetlen látványt okozna. Vegyük hát sorra az előnyeit és a folyamatát!
Mi a mélyalapozó?
Általában diszperziós alapanyagokat tartalmazó mélyalapozókat hoznak létre a gyártók, mivel ezeknek a használata elég egyszerű, de hatékony. Kültérre és beltérre egyaránt kapható termék, de a magunk érdekében mindig tartsuk szem előtt a csomagoláson feltűntetett gyártási, tárolási és felhasználási információkat.
Hogyan segíti munkánkat a jó mélyalapozás?
- Egyfajta kötőhidat képez a felület és a rá kerülő anyag között, ezzel elősegítve annak megtapadását.
- Csökkenti a felület szívóképességét, ezáltal a festéshez szükséges anyag mennyiségét is.
- Megerősíti a fal szerkezetét, így a vakolat tovább tart.
- Spórolhatunk vele, hiszen olcsóbb, mint a festék, és csökkenti a szükséges festék mennyiségét
- Kiemeli a szabad szemmel nem látható falhibákat, így azokat még a végleges festés előtt javíthatjuk.
- Használatával elkerülhető a festés utáni foltosodás.
Hogyan alkalmazzuk a mélyalapozót?
Bár a mélyalapozó megerősíti a fal szerkezetét, arra semmiképpen sem alkalmas, hogy laza, leomló, vakolatokat rögzítsünk a segítségével. Első lépésként ezeket a máló részeket el kell távolítanunk, a mélyebb sérüléseket javítsuk, portalanítsuk majd az alapozót a már stabil felületre vigyük fel. Akárcsak a festés során, érdemes mélyalapozáskor is védeni és lefedni azokat a falrészeket, tárgyakat, melyeket ki szeretnénk hagyni, gondolok itt többek között a nyílászárókra, konnektorokra. A tényleges felhordás során dolgozhatunk ecsettel és hengerrel is.
Gyakran felmerülő kérdés szokott még lenni, a mélyalapozás színe. Erre azt tudom tanácsolni, hogy amennyiben lehetőségünk van rá, használjunk a végleges árnyalattal színazonos alapozót, hiszen ezzel még egyenletesebbé, egységesebbé tudjuk tenni a falunkat.
A mélyalapozáshoz ajánlom figyelmetekbe a Poli-Farbe Inntaler diszperziós mélyalapozót, amely a régi, porózus vakolatokat és krétásodó felületeket megerősíti és szilárdítja, a fedőréteg jó tapadását biztosítja. Színes diszperziós falfestékek felhordása előtt alkalmazva megakadályozza a foltosodást, de fal természetes szellőzését nem gátolja.