| Festés, Dekoráld magad! |
Tapétafestés – Új helyett újítás!
Poda | 2015.09.18. 12:09 |
Az ízlésünk, a színtrendek és a dekorációs stílusok folyamatosan változnak, érthető hát, ha az ember időről-időre azt érzi, hogy újítana a környezetén, szívesen feldobná a lakást egy új árnyalattal. Gondolkozhatunk kicsiben, hiszen akkor sem kell hatalmas munkálatokba fognunk, hogyha a falunk már eleve tapétával borított.
Mit kell figyelembe venni tapétafestéskor?
- Alkalmas-e a tapétánk festésre?
- Milyen a falon lévő anyag tapadása?
- Milyen a falon lévő anyag felülete?
- Mekkora a tapéta nedvszívó képessége?
- Milyen eszközök szükségesek a munkához?
Milyen felületek alkalmasak a festésre?
Fontos tudni, hogy nem minden típusú tapéta alkalmas arra, hogy festéssel újítsuk fel. Elsősorban a könnyű- és középnehéz papírtapéták, a fűrészporos tapéták és az üvegfátyol tapéták azok, melyeknél biztosan szép végeredményt érhetünk el ezzel a módszerrel. A vinil-, a gyapjúrost-, vagy éppen a habosított felületű tapétákat viszont nem érdemes átfesteni, hiszen ezek könnyen eltávolíthatóak és nem is mindegyik alkalmas rá.
Miért fontos a falon lévő anyag tapadása?
Mindig alaposan vizsgáljuk át a festeni kívánt felületet, különös tekintettel a tapadásra, a szélek felpörgésére, lebegő felületekre, lyukakra és az elváló részekre. Ha azt tapasztaljuk, hogy az anyag szinte már magától leválik és nagyon sok a hiba, akkor érdemes mérlegelni, hogy a kétes kimenetelű visszaragasztgatással vagy a teljes leszedéssel járunk jobban. Ha a helyreállítás mellett döntünk, akkor ezeket a felváló részeket alámetszés után ragasszuk újra vissza, hogy megnöveljük a tapadást.
Milyen a falon lévő anyag felülete?
Egyrészt nyert ügyünk van, hiszen a tapéta eltakarja a falon lévő hibákat, másrészt viszont a használatban lévő tapétán éppúgy lehetnek sérült részek, melyeket festés előtt javítani kell. A kisebb hibákat általában egyszerű glett foltozással el lehet tűntetni.
Mivel fessünk?
A papír- és a fűrészporos tapéták esetében egyaránt megoldást jelenthet a beltéri diszperziós festékek használata, de ha igazán szép megoldást szeretnénk, akkor megfelelő előkészítés, alapozás mellett a testesebb, egyrétegű beltéri festékkel valóban egyenletes, homogén fedést érhetünk el. A színeiben gazdag egyrétegű festékkel ráadásul többször is dolgozhatunk a későbbiekben és számtalan kreatív, dekorációs megoldásra ad lehetőséget. Sokszor felmerülő kérdés még, hogy az egyes meglévő színeket mire lehetséges módosítani. Az erőteljes, harsány színű vagy mintázatú tapétát csak vékony velúr hengerrel és több rétegben lehet újrafesteni és az érdesebb felületeknél érdemes a henger szálhosszúságára is odafigyelni. Egyedül az üvegszövet tapéták lógnak ki a sorból, melyeket szintén finom velúr hengerrel, de latex festék használatával varázsolhatunk újjá.
+1 JÓTANÁCS
Mielőtt belekezdünk a tapéta festésébe, érdemes egy kevésbé frekventált helyen próbafestést végezni, és ha száradás után minden rendben van, akkor folytatni a munkát az egész falon.
Tapétafestéshez a Poli-Farbe Platinum egyrétegű beltéri festéket ajánlom figyelmetekbe, amely 53 színben és kis kiszerelésekben is kapható, így akár kisebb dekorációs munkákhoz is tökéletesen megfelel.
Fotó: Pinterest