| Lakberendezés |
Konyhatervezés lépésről-lépésre (3.): anyagok és világítás
zaiviki | 2016.05.19. 18:00 | konyha lakberendezés tippek
A konyhában az első és a legfontosabb szempont, hogy könnyen tisztán tarthatóak legyenek a felületek. A tűzhelynél kifröccsen a pörköltszaft, a mosogatónál a koszos víz, a pulttal érintkezhet a nyers hús, szóval mindenképpen gondolni kell a takaríthatóságra.
A szekrények frontja színben, felületben és stílusban sokféle lehet, ezt az egyéni ízlés és a lakás többi részének stílusa határozza meg. A munkapult is sokféle anyagból készülhet, a laminált felületektől, a természetes fán, köveken és a betonon keresztül a legmodernebb kompozit kövekig. Itt elsősorban az anyagi lehetőségek határozzák meg a választást. A falra is érdemes könnyen lemosható falburkolatot tenni, én elsősorban festett üveget és lemosható vinyl tapétát használok, de választhatunk hagyományos csempét is.
A padlóra általában hidegburkolatot szoktak tenni, de én a nappalival egy légtérben lévő konyháknál általában ugyanazt a burkolatot tervezem, például egy jó minőségű laminált padlólapot vagy az igazi faparkettát, mert nem kedvelem a burkolatváltást.
Fotó: shutterstock
A konyhában nagyon fontos a természetes fény, este pedig a pultfelületek megfelelő megvilágítása, hiszen csak elegendő mennyiségű fénynél lehet biztonságosan dolgozni. A felsőszekrény alá kerülhet spotlámpa, akár egy erősebb Led-szalag, ahol nincs felsőszekrény, ott a mennyezetről lelógatott lámpákkal, vagy irányítható fényű falikarokkal kell megoldani a pultvilágítást. Ezenkívül jó, haa mennyezeten is van egy általános fényforrás, vagy esetleg több álmennyezetbe süllyesztett spotlámpa. A tűzhely megvilágításáról is gondoskodni kell, és díszítő világításként elhelyezhetünk plusz egy-két falikart is.