| Festés, Kis színes |
Festékgyártó robotok: a jövő Bócsán kezdődik
Poda | 2017.11.24. 15:00 | Bócsa festék környezetvédelem
A Poli-Farbe festékgyár új üzemegységgel, benne egy robottechnológián alapuló moduláris festékgyártó blokkal bővült. Ezután egy műszak alatt dupla annyi festéket tudnak majd előállítani, mint eddig, kevesebb villamos energia felhasználásával.
A Poli-Farbe Kft. büszke arra, hogy családi vállalkozásból középvállalattá nőtte ki magát az elmúlt évtizedekben. A cég most több mint egymilliárd forintos beruházás során bővítette gyártókapacitását bócsai telephelyén. Az új moduláris festékgyártó technológia projektjét október 11-én adták át.
A kitartás, hozzáértés és elkötelezettség hármasa vezet sikerre
A fejlesztés a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében több mint 926 millió forintból valósult meg, amelyet az Unió Európai Fejlesztési Alapja és Magyarország Kormánya több mint 445 millió forinttal támogatott. Az üzemcsarnok, amelyben a robottechnológia és a gyártósor helyett kapott, szintén európai uniós támogatásból, több mint 208 millió forintból épült még 2013 végén. A komplex beruházás összértéke így meghaladja az 1,13 milliárd forintot.
Több festék kevesebb energiával
Az új technológia legfőbb előnye, hogy rövidebb idő alatt nagyobb mennyiségű falfestéket képes előállítani kevesebb villamos energia felhasználásával és kevesebb munkaerővel. Az új üzemegységben egy műszak alatt dupla annyi festéket lesznek képesek előállítani, mint jelenleg. Ugyanakkor a robottechnológia alkalmazása nem jár együtt elbocsátásokkal, a vállalaton belüli átcsoportosításoknak köszönhetően nem szűntek meg munkahelyek.
Új export partnerekkel bővül a cég
A Poli-Farbe az új kapacitásokra építve növelni tudja exporttevékenységét is. Eddig leginkább a szomszédos országokba szállítottak a minőségi hazai festékekből, így a román, a szerb és a szlovák piacon már bizonyítottak, de a fejlesztésnek köszönhetően immár elérhető közelségbe került Ausztria, Németország és Svájc is.
Szabó Antal, a Poli-Farbe Vegyipari Kft. ügyvezető igazgatója szerint, a vállalat olyan nagyszabású beruházást valósított meg, amely jó példával szolgál arra, hogy a negyedik ipari forradalom jegyében történő automatizálás és a munkahelymegőrzés egyszerre is megvalósítható.
A fejlesztés révén megvalósuló környezetbarát technológia kevesebb energiafelhasználást eredményez. A környezetbarát termékek előállításakor pedig mind a gyártás, mind az összetevőket tekintve a vállalat arra törekszik, hogy minél kevésbé terhelje a környezetet. Így, ahol csak lehetséges, a szennyezést igyekszik minimálisra csökkenteni, illetőleg teljesen kiiktatni.
Fotó: shutterstock