| Festés |
Gáz ez a cső!
juditu | 2018.12.12. 13:14 | Cellkolor Csináld magad! gázcső
Vendégbloggerünk Varga Judit, a juditu.blog szerzője:
A cím és a fotó alapján talán rögtön ki is derül, hogy egészen pontosan a megsárgult gázcsőre gondolok, ami az előszobában fut végig és meglehetősen rontja az összképet. Itt az idő, hogy végre ezt is átfessem szép fehérre.
Maga az előszoba még tavaly elkészült (ITT), ekkor a falak bézsről fehérre lettek festve (Poli-Farbe Platinummal), valamint a beltéri ajtókat és a bejárati ajtót is fehérre mázoltam, utóbbit ITT tudjátok meglesni a blogon.
Fém és fa felületekhez általában vízzel hígítható Poli-Farbe Cellkolor Aqua vízzel hígítható zománcfestéket használok, mind alapozó, mind zománcfesték tekintetében, erre számos példát találtok a blogon. Az évek alatt bebizonyosodott, hogy elég tartós, strapabíró felületet képez, valamint nem sárgul, ami már önmagában nagy előny sok festékkel szemben. Sőt, legutóbb a wc-ben lévő csempémet is ezzel mintáztam, ITT.
De lássuk a kiindulási állapotot és magát a feladatot.
Nulladik lépésként alaposan letöröltem a csövet, hogy tökéletesen por- és zsírmentes legyen.
Ezt követően felvittem egy alapozóréteget, mely teljesen matt felületet képez, majd egy fedőréteget, mely selyemfényű lesz. Ha szükséges, fel lehet vinni még egy fedőt, én nem éreztem indokoltnak. Amennyiben csíkos vagy nem teljesen egyenletes a festésünk, úgy csiszolás ajánlott a rétegek között.
Ecsettel dolgoztam, de egy teljesen sík felület esetén természetesen szivacshengerrel is felvihetjük a festéket. Gondolom, azt mondanom sem kell már, hogy a festékrétegek között mindig ki kell várni a száradási időt, ez ennél a festéknél 24 óra. Nyilván, maga a festék hamarabb megszárad, pláne fűtésszezon idején, de van ennek egy kémiája, ami miatt érdemes betartani a dobozon előírtakat.
Maga a festés nem sok idő, kb. 15 perces művelet, de mindig érdemes aludni egyet a következő réteg felvitele előtt. Sőt, szellőztetni sem árt, mert bár a festék oldószeres társaival szemben nem áraszt intenzív szagot, azért valamennyire érezni lehet majd a lakásban, hogy festékkel volt dolgunk.
Főbb lépések képekben:
Korábbi posztomban már említettem, hogy a csöveket ne fessük le falfestékkel, mert a felületet később nem lehet rendesen tisztítani, egy idő után maszatos, foltos lesz az egész. Ha mindenképpen a fal színéhez passzoló zománccal festenénk, akkor vegyünk ennek megfelelő készre kevert árnyalatot, vagy keverjünk ezekből magunk színt, sőt bizonyos mértékig univerzális színezőpasztát is használhatunk a falszínhez közeli árnyalat eléréséhez.
Még több képet Juditu bejegyzésében találtok, itt.
A bejegyzés támogatója: Poli-Farbe