| Festés |
Festékmennyiség pontos kalkulálása: matek és néhány segítő gondolat
Poda | 2018.08.31. 21:09 | Csináld magad! festés Inntaler Platinum
Akik maguk vágnak bele a festési munkálatokba sokszor meggyűlik a bajuk a festékmennyiség pontos kalkulálásával. Sok esetben alul (ez a rosszabb) vagy felül számítják a mennyiséget. Segítségként néhány gondolat:
1.) A falfelület számításához készíts nyugodtan egy rajzot és kezdj el falanként területet számolni. Mérd meg a fal hosszát és magasságát majd szorozd össze a két értéket. Vond le a nyílászárók méretét azon a felületen, ahol van. Példa: 4,5 m hosszúságú és egy 3,2 m magasságú falfelület: 4,5x3,2=14,4 , tehát kerekítve kb 14,5 négyzetméter egy falfelületünk. A végén adjuk össze az összes festeni kívánt felületet, beleértve a mennyezetet is!!!
2.) A szükséges festékmennyiség függ a felület minőségétől, a felhasználó gyakorlottságától és a festék kiadósságától, ezért javaslom, hogy nézd meg a vásárolt festék dobozán, hogy az hány rétegben, hány négyzetméterre elegendő. A nagy átlagban azt mondhatjuk, hogy négyzetméterenként 1,2-es szorzóval érdemes a mennyiséget kalkulálni. Ezt a szorzót egy hagyományos diszperziós falfesték pl: Poli-Farbe Inntaler beltéridiszperziós falfesték esetében bátran használhatjuk. Ha a falfelület is indokolja és a gyártó is több rétegben javasolja felvinni az adott festéket, a kiszámolt festendő felület nagyságát az javasolt rétegszámmal kell megszorozni.
3.) Vannak eltérő kiadósságú falfestékek, például a Poli-Farbe Platinum, egyrétegű színes beltéri falfesték. Ennek kiadóssága 15-20 m2/liter. Extra fedőképessége és tulajdonságai miatt ez esetben elegendő egy rétegben kalkulálni (megfelelően előkészített falfelület esetén), tehát kevesebb falfesték vásárlással lehet számolni.
4.) Tapétázott falfelület azt mondhatjuk, hogy átlagosan a szorzó 1,4 legyen, a tapéta több festéket szív fel. Fontos, hogy tapéta esetén kb.10%-ban (a gyártói javaslat ez esetben is döntő) érdemes vízzel hígítani a falfestéket, szintén a szívódás miatt.
5.) Beltéri falfestékekhez rövidszőrű hengert érdemes vásárolni, ezzel lényegesebb gazdaságosabb felhordást érhetünk el.
Jó munkát!
Kép forrása: Pexels.com