| Festés |
Így távolítsd el a festéket! 1.rész
Poda | 2019.01.25. 14:50 | festék kromofág
Bár fő profilunk a festés, számos olyan eset van, amikor nem felvinni, hanem éppen eltávolítani kell a festéket. Lehet szó arról, hogy a körültekintő munka ellenére is elcsöppent, nem kívánt felületeken is nyomot hagyott az anyag, de az is lehet, hogy újrafestés előtt kell megszabadulnunk a korábbi felülettől. Nézzük hogyan!
1. Amennyiben friss szennyeződéssel van dolgunk, akkor könnyű a helyzetünk, hiszen ebben az esetben az anyag hígítására használt oldószert (nitrohígító, lakkbenzin- vagy szintetikus hígító) vigyük fel a felületre egy ronggyal, áztassuk át és töröljük le.
2. Ha már megszáradt, vagy akár évek óta fentlévő festékrétegről van szó, akkor az anyag jellegét figyelembe véve kell megnézni lehetőségeinket. Amennyiben lakkbenzinnel hígított festékkel festettünk fém felületet, akkor nitrohígítóval le lehet szedni, az még nem teszi tönkre az anyagot. A nitrohígító alkalmas a vizes bázisú lazúrfestékek felszedésére is.
A hígítók típusairól itt olvashattok: https://www.polifarbe.hu/termek/higitok
3. Ha zománcfestékkel kezelt felülettel van dolgunk, akkor elsősorban a kromofágot (https://www.polifarbe.hu/termeklap/poli-farbe-kromofag) tudom ajánlani első lépésként, ami egy erős festék-marószer. Ecsettel rákenjük a felületre, 20-25 perc után drótkefével lekaparjuk. Elképzelhető, hogy többszöri ismétlésre is szükség lesz. VIGYÁZAT: rendkívül maró anyag, ezért csak nagy körültekintéssel és megfelelő ruházatban végezzük ezt a munkafolyamatot. Ezek után lakkbenzinnel le kell törölnünk területet, és kijavítanunk a hibákat az újrafestés előtt.
Egy régi videóban lépésről-lépésre mutatom a kromofág használatát: https://www.youtube.com/watch?v=pW5CxqZCjoc
A bejegyzés itt folytaódik.