| Festés |
Nem várhat a festés?
Poda | 2019.11.17. 09:00 | festés tél
Most zajló lakásvásárlás vagy költözés miatt belecsúszhatunk abba, hogy hüvősebb hónapokban kell felújításba kezdenünk. De mire érdemes figyelni a téli hónapokban, hogy az elvégzett munkánk szép és tartós legyen?
1.
A száradás során komoly ellenségünk lehet a pára, ezért szellőztessünk sokat, óránként 15-20 percet, de itt is tartsuk szem előtt az aktuális időjárást! Ha csapadékos, nedves idő van kint, akkor félóránként 2 perc is elegendő, ha ennél többet tartjuk nyitva a nyílászárókat, a pára nem távozik, hanem inkább bejön a lakásba. A szellőzést és száradást ventilátorokkal tudjuk gyorsítani, ezek szinte elengedhetetlenek.
2.
Az egyik legfontosabb, amire ügyelnünk kell, az a hőmérséklet! Amikor tartósan hideg van, az üres ingatlan falai is hidegek, márpedig a falfestéshez, festékfajtától függően, minimum 20-25 fokos hőmérsékletet kell biztosítanunk lakáson belül. Kihűlt falak esetén fűtsük elő a helyiségeket, ne csak a levegő legyen meleg, hagyjunk pár napot a falak átmelegedésére is.
3.
Kerüljük a hősugárzók használatát, mert vizet termelnek, és a lecsapódó párával később meggyűlik a bajunk.
4.
Érdemes továbbá jó minőségű, egy rétegben is kiválóan fedő és gyorsan száradó festéket választani, például a Poli-Farbe Platinum család termékeit, ezzel rengeteg időt spórolhatunk meg. A száradási idő is megnövekszik télen, a festéken megjelölt általában 2-3 órás intervallumot duplázzuk meg, hogy megfelelően kössenek meg a felvitt anyagok. Szerencsére a glett kötési ideje télen és nyáron is ugyanannyi, azonban nagyon figyeljünk az anyagok felhasználási útmutatóira, glett esetben a kötési időre! Festés előtt a mélyalapozásról se feledkezzünk meg, ezzel a lépéssel nem érdemes időt spórolni.
5.
Ügyeljünk rá, hogy a beltéri festékeket, diszperziós anyagokat olyan helyen tároljuk, ahol nem érheti 5 fok alatti hőmérséklet vagy fagy, máskülönben a kötőanyag károsodik és leporlad a felületről.
6.
A szekrényeket, nagyobb bútorokat tavaszig ne toljunk a frissen festett falra, lehetőség szerint a 15-20 cm távolságot hagyjuk meg, hogy elkerüljük a gombásodást. Lényeges, hogy a mélyebb rétegek is ki tudjanak szellőzni, egyébként könnyen találjuk magunkat szemben penészfoltokkal, amelyeket később nehezebb orvosolni.
Jó munkát kívánok!