| Kültér |
Mikor fessük vagy vakoljuk a házat?
lakatosa | 2019.03.14. 09:00 | festés homlokzat hőszigetelés Poli-Farbe vakolás
A tavaszi idő közeledtével a kültéri munkákat is kezdhetjük időzíteni. A ház külső festése vagy vakolása lényegesen drágább és nagyobb munka, mint a beltéri festés, de kb egy évtizedenként,építkezés vagy költözés esetén szükséges megcsinálni.
Régi homlokzatok átalakításakor, felújításakor felmerül azonban a kérdés: festessünk vagy vakolatot válasszunk? Nagyságrendekkel olcsóbb megoldás a kültéri festés, a mai kültéri falfestékek változatai éppúgy színtartóak, leg- es páraáteresztőek, mint a vakolatok (termékinformációk: https://www.polifarbe.hu/termek/falfestekek-kulterre), hátrányuk, hogy sem a fűtest, sem a hűtést nem segítik. Mivel a homlokzat átfestésével saját kezűleg is megpróbálkozhatunk, a munkadíjat is megspórolhatjuk.
Azonban a mai modern hőszigetelő rendszerek végső rétegeként vakolatot kell felhordani. Ez a megoldás nagy beruházást igényel, viszont évtizedekig tartja minőségét. A minőségi vakolat véd az időjárás ártalmas hátasaitól), és változatos felület kialakítására alkalmas. Remek befejező rétege egy hőszigetelő rendszernek, amely nyáron nem engedi felmelegedni a falakat, télen, pedig benntartja a meleget, így az évek alatt megterül az ára.
Ha mégis festés mellett döntünk mikorra érdemes időzíteni?
A festési munkálatokat tavasszal vagy ősszel szokás elvegezni, többek között a kedvező hőmérséklet miatt. Általánosságban elmondható ugyanis, hogy 5 C fok alatt es 25 C fok fölött nehéz tökéletes munkát végezni. Nagy melegben a festek túl gyorsan szárad, leginkább ez nehezíti a munkát. Bizonyos anyagú festékek pedig nem tudnak kellően beszívódni (ez inkább a faanyagra jellemző), ez ronthatja a munka élettartamát. Ezenkívül a karos UV-sugárzás is ronthatja a festés hatékonyságát. Igyekezzünk tehát gyorsan es alaposan dolgozni.
Kép forrása: Poli-Farbe