| Lakberendezés |
Lakberendezési bakik 1.rész
Szilágyi Szilvia | 2019.05.14. 09:05 | dekoráció lakberendezés
Emlékszem, amikor kiskoromban a Nagymamámmal sétálgatva a város egyetlen bútoráruházának kirakatát nézegettük, gyakorlatilag heti rendszerességgel, piacra menet. Csodálattal néztem a kanapékat, szekrénysorokat, emeletes ágyakat, és ábrándoztam hogyan rendezném be velük a lakásunkat. Nem volt nagy a választék, hosszú hónapok alatt cserélődött ki. Bármelyik osztálytársamhoz is mentem át játszani, szinte mindenhol ugyanazok az alap bútordarabok tetszelegtek. Ma már végtelen a kínálat és a lehetőség arra, hogy saját stílusunk szerint alakítsuk ki otthonunkat. Talán éppen emiatt sokan hibáznak a lakás berendezésénél! Igyekeztem pontokba szedni melyek a leggyakoribbak:
1. TÚLVÁSÁRLÁS. Ezzel nemcsak a pénztárcánkat apasztjuk, hanem zsúfolttá is tesszük a szobákat. Érdemes figyelembe venni a lakás adottságait, méretét, stílusát. Sokszor beleesünk abba a hibába, hogy azért veszünk meg egy sokadik képet, lámpát, szőnyeget vagy kisasztalt, mert szépnek tartjuk, de csak otthon jövünk rá, hogy nincs is helye vagy éppen nem is illik az adott enteriőrbe. Hogy ne halmozzunk fel gyönyörű, de haszontalan tárgyakat, csak olyanokat vásároljunk, amiknek helyük is van otthonunkban!
2. FIGYELJÜNK A MÉRETEKRE! Ami egy hatalmas térben jól mutat, nem biztos, hogy lakásunk négy fala között is ugyanolyan klassz. Gyakran tanácsolom fiatal, első lakásos pároknak, hogy egy hétvégén mérjék le az áruházban kinézett bútorokat, otthon pedig rajzolják fel azokat papírra és méretre szabva tegyék az alaprajzokat a földre. Így egyértelműen látszik, mekkora hely marad a bútorok között és nem ér senkit meglepetés.
3. STÍLUS. Ma már az eklektika divat. Kis túlzással mondhatjuk, hogy minden mindennel párosítható. Arra figyeljünk, hogy a túl sok irányzat találkozásából káosz születhet, aminek eredményeképp mi magunk is feszültté válhatunk. A másik hiba, amikor egyetlen áruház termékeivel rendezzük be otthonunkat. Javaslom, hogy inkább spóroljunk egy kicsit és vegyünk néhány drágább, különlegesebb és egyedibb darabot.
Persze az esetleges hibák ellenére sok jó példát, kellemes, otthonos kialaításra is tudok példát mondani, a lényeg, hogy szánjunk időt a tervezésre, gondoljunk át mit szeretnénk hangsúlyozni.
Kép: Poli-Farbe