| Dekoráld magad! |
Emeletes tál készítése 1.rész
Wein Krisztina | 2019.06.11. 12:00 | Cellkolor Csináld magad! DIY zománcfesték
Vendégbloggerünk, Wein Krisztina, a napiszemtorna.hu szerzője:
Álmos, lusta vasárnap délutánon, fonott székben ücsörögni a kertben és epret eszegetni, annyira nosztalgikus érzés, hogy szinte hallom nagyanyót, ahogy a "ne edd le magad!...ne annyi porcukrot! ...elég volt, most már mehettek a Dunára!" mondatokat mantrázza.Most hétvégén majdhogynem a giccs határait feszegettük ennek a hangulatnak a felidézésével.:)
Ebben a századelős hangulatban csak a "faágra fűzött" tányérjaim jelentettek némi mai színt. Nem először csináltam ilyen emeletes tálat, de mindet elajándékoztam. Eddig a tányérok voltak mintásak, de most ki akartam próbálni színesre festett fogóval is.A Poli-Farbe festékgyár jóvoltából Cellkolor Aqua zománcfestékből igen jól állok...viszont most szerettem volna valami színt...úgyhogy gondoltam kipróbálom a Poli-Farbe színezőpasztát is.Nem ecsettel festettem, hanem mártogattam szépen egymásra a színeket…nem túlzok, ha azt mondom, hogy egyszerűen le vagyok nyűgözve, hogy milyen fantasztikusan szép, egyenletes, szinte "gyári minőségű" felületet sikerült létrehoznom.
Fotó: Wein Krisztina
Először formára és méretre vágtuk a Duna-parton talált faágat.
Fotó: Wein Krisztina
Ez a színezőpasztás megoldás nagyon jól jöhet, ha fehér festéketek van otthon és szükség van kis mennyiségű, de többféle színre. Erős színeket nem lehet kikeverni, de nagyon szép pasztell színeket igen.
Csak érzésre nyomtam bele kb. 1 dl festékbe, olyan 3 cm-nyi festékpasztát, az előírás szerint max 3%-ban színezhető így a festék. DIY megoldásoknál belefér minimális eltérés, érdemes viszont fokozottan figyelni, ha nagyobb felületeket szeretnénk festeni pl ajtót, ablakot. Ha teljesen eltérő színt szeretnénk, mint a készen kapható árnyalatok, akkor érdemes szakkereskedésekben elérhető színkeverő gépben kikevertetni a kívánt árnyalatot.
Visszatérve a tálra: Ilyen kis mennyiségnél nekem tökéletesen működött a szinezőpaszta. Elkevertem és belemártottam a leszabott faágat. Jól lecsöpögtettem és felkötöztem egy fára száradni.
A fogantyúnak csak a tetejét akartam festeni és az alakja miatt eltartott egy darabig, amíg rájöttem, hogy ezt hogyan is fogom mártogatni ... végül egy műanyag flakont hosszában félbe vágtam, abba öntöttem a festéket.
Fotó: Wein Krisztina
A mártogatás totál kínszenvedés annak, aki annyira türelmetlen típus, mint én. Itt nincs más választása az embernek, minthogy kivárja a száradásokat. Minden rétegnek meg kell száradnia, hogy a következő réteget rávihessétek. Bevallom, én hajszárítóval rásegítettem és ez be is vált. Azt azért tudni kell, hogy a hajszárítózás csak arra jó, hogy a felület száradjon meg, így jöhet rá a következő réteg, de ilyenkor még nagyon puha a festék. Ahhoz viszont, hogy az három réteg, amit egymásra hordtam teljesen kikeményedjen, kellett két nap.Nagyon pepecs munka, de megérte, annyira szép lett a végső felület!!Amit még ajánlani tudok, hogy ezt csak szabadban csináljátok ... csurog, csöpög ... még szerencse, hogy a Poli-Farbe Cellkolor Aqua vízzel hígítható, úgyhogy simán el tudtam mindent mosni.
A bejegyzés folytatása, itt olvasható.