| Kültér |
Mitől védjük a faszerkezeteket?
lakatosa | 2019.06.02. 19:00 | Boróka favédelem kert
Legyen szó fa kerítésről, kutyaházakra, gyerekhintákról, kisebb fa sufnikról 1-2 évente vagy az anyag használatától függően érdemes védenünk a fa szerkezetét különböző lazúrokkal, fakonzerváló anyagokkal, hogy azok sokáig tartósak legyenek. Ezt sokszor elmondjuk, de nézzük meg pontosan mitől is kell óvnunk a fa anyagokat:
Nedvesség elleni védelem
Ha a fát nem megfelelően kezeljük, a nedvesség, a magas páratartalom könnyen behatol a fa repedéseibe, és néhány év alatt visszafordíthatatlan roncsolást okoz a belső szerkezetében.
Gombásodás elleni védelem
Ha a fa magába szívta a nedvességet, nagyon hamar megjelenhetnek a gombák is, hiszen kiváló táptalajt kapnak a szaporodáshoz is. Nem csak az a gond, hogy ronda elszíneződéseket okoz, hanem komolyan károsítja a fa belső szálszerkezetét is, így a tartását is elveszíti.
Kép: Poli-Farbe
Rovarok elleni védelem
A kártevő rovaroktól is óvni kell a fát, mert járatokat vágnak az anyagába, amelyekben elhelyezik a lárváikat. Ha ez megtörtént, szinte már lehetetlen elpusztítani őket a rovarirtó szerekkel, maximum speciális eljárásokkal, de a sikerük még ekkor is függ a faszerkezet vastagságáról.
UV-sugárzás elleni védelem
Az ibolyán túli sugarak is elváltozásokat okozhatnak a kezeletlen fa felületén. A csúnya, szürkés elszíneződéséért a fa sejtjeiben történt maradandó károsodás a felelős, ezért a kültéri faszerkezetek esetében az UV elleni védelem ugyanolyan fontos, mint a nedvesség, a gombásodás vagy a rovadok elleni védekezés.
A ránk váró feladattól nem kell megijedni, állapottól függően lehet időigényesebb feladat, de ha nem hagyagoljuk el kültéri tárgyainkat a feladat sem halmozódik fel. A Boróka termékcsalád lazúrjai, alapozói pedig könnyed felhordást tesz lehetővé, szép és tartós eredményt kaphatunk segítségükkel.
Íme egy rövid és kedvcsináló alkalmazástechnikai film a folyamatokról: https://www.youtube.com/watch?v=VOe5Tutytfg