| Festés |
Festés hőségben?
Poda | 2019.08.29. 08:00 | Csináld magad! festés hőség nyár
30 °C feletti hőmérsékletnél kockázatos festeni, mázolni, főleg kültéren a tűző napon. Egyrészt körülményesebb szép eredményt elérni, másrészt a szervezetünket is jobban megviseli a munka. De mit csináljunk, ha szorít a határidő és nem várhatjuk meg, amíg hűvösebbre fordul az időjárás? Készüljünk fel okosan, és védjük ki a hibalehetőségeket!
Természetesen a legjobb, ha kánikula idején nem kezdünk bele kivitelezési-, felújítási munkákba, de számos esetben elkerülhetetlen, hogy mégis dolgoznunk kelljen.
1. Lakásfestés beltéren
Siessünk a festést előkészítő tennivalókkal! Már 25 °C felett is gyorsabban köt és szárad minden vizes bázisú anyag, így a glettanyag is. Ezért a szakember azt tanácsolja, hogy egyszerre mindig csak kisebb mennyiségű glettet keverjünk be, hisz ilyenkor a simítóanyag gyorsan megköt, felhordásra nem lesz alkalmas. Így nem kell bosszankodni a kárba veszett anyag miatt.
A festéssel is iparkodni kell a nagy melegben, mert ilyenkor ahogy a mesterek mondják „gyorsabban húz” a festék. „Lendületes, hosszú húzásokkal fessük a falakat és legyen bőven festék a hengeren vagy az ecseten. Így elkerüljük az egyik tipikus hibát, hogy szálkás, sufnis (csíkos, foltos) lesz a festett falfelület” - tanácsolja Podmaniczki Attila. Nagy melegben hígíthatjuk is a festéket a maximális hígítási értékig (sohasem tovább, mert az már minőségromláshoz vezethet). A festék javasolt hígítási arányát a dobozon olvasható utasítás szerint kövessük.
Fotó: Poli-Farbe
Egyszerű, de rendkívül hatásos trükk, ha közvetlen festés előtt felmossuk a padlót. Ez növeli a helyiségben a páratartalmat és így lassabban szárad a festék, nyerünk egy kis plusz időt. Akármilyen meleg van, festés közben ne szellőztessünk, ne nyissunk ajtókat, ablakokat és ne használjunk ventilátort! Bár hívogató a kellemes huzatban dolgozni, de ezzel is gyorsítjuk a festék száradását munka közben. Amikor kész vagyunk egy helyiséggel, akkor persze már jöhet a huzat és a ventilátor, hiszen a falak száradásakor már nagy segítség.
Ha festés előtt el kell távolítanunk a régi tapétát, ne csak egyszer-kétszer kenjük át a felületet az eltávolító adalékkal - mint ahogy hűvösebb időben tennénk -, mert az nem lesz elég! Legalább ötször-hatszor menjünk át a felületen, mielőtt nekikezdünk a spaklizásnak. A művelet akár 30-40 percig is eltarthat, így a szer addig is kifejti hatását. Közben kerüljük a szellőztetést, hiszen az szárít és ellenünk dolgozik.
A bejegyzés folytatásában a kültéri munkákra térek ki!