| Kültér |
Gyakori kérdések a lazúrokról (2.rész)
lakatosa | 2019.09.16. 18:00 | Boróka favédelem kerítés lazúr Poli-Farbe
A bejegyzés első részében a lazúrok alaptulajdonságait és a vastag-, és vékonylazúrok közötti különbségről beszéltünk. Folytassuk a kérdések sorozatát:
A vizes bázisú lazúr ugyanolyan tartós, mint az oldószeres?
Kb. 15-20 éve alig voltak a piacon vizes bázisú lazúrok, az oldószeres volt az elterjedt, azonban ez az arány mára kiegyenlítődött. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően megszülettek a magasabb minőségű kötőanyagok, amelyek már vetekszenek a lakkbenzines minőséggel. A Poli-Farbe Boróka vízzel hígítható fabevonó vastaglazúr népszerűségét annak is köszönheti, hogy környezettudatos és nincs oldószer szaga.
Hogyan dolgozunk a lazúrokkal?
Akár vastaglazúrt, akár vékonylazúrt választunk, ahhoz hogy tartós legyen a végeredmény, a felületet alaposan elő kell készíteni festés előtt. Először csiszoljuk meg, majd portalanítsuk, és kenjük le Poli-Farbe Boróka Base fakonzerváló alapozóval, ami impregnál, védi a fát a penésztől, a gombától és a rovaroktól. (Ha beltéren lazúrozunk, nincs szükség az alapozásra.) Néhány óra múlva, ha megszárad, jöhet a lazúrozás. A festéket ecsettel vagy lakkhengerrel kenjük fel szálirányban. Az első réteg száradási ideje 3-4 óra, ezután a felső réteget egy picit csiszoljuk meg finomszemcséjű csiszolópapírral, hogy a következő réteg is jól tapadjon. A második réteggel már megkapjuk a kívánt színárnyalatot, csak a 24 órás száradási idő van hátra.
Fotó: Unsplash.com/Joshua Hoehne
TIPP
Ha nagyobb faépítményt vagy egy hosszú léckerítést kell felújítani, az valóban időigényes folyamat, de egyszerűsíthetjük a 2 az 1-ben lazúrral. A Poli-Farbe Boróka Classic fabevonó vékonylazúrral, amely vizes bázisú és alapozó, valamint fedőfesték is egyben. A csiszolt fafelületen vízlepergető filmréteget képez, így megspórolhatjuk a külön alapozási időt, mégis megvéd a penészedés és a kártevők ellen!