| Dekoráld magad! |
Pinceajtó pingálás (2.rész)
juditu | 2019.09.20. 07:45 | ajtó ajtófelújítás Cellkolor Csináld magad! DIY otthonszépítés Poli-Farbe
Vendégbloggerünk Varga Judit, a Juditu.blog szerzője:
A bejegyzés elős része, itt olvasható.
Szóval, erőt vettem magamon, és nekiestem a projektnek. Első lépésként alaposan letakarítottam az ajtót és a tok réseit. Portalanítás, rovartetemek, pókhálók eltávolítása, sikálás, amit csak el tudtok képzelni, hogy az alapozó festésnél már semmi ne állja útját a hatékony munkának. Annyiban most könnyebb dolgom volt, hogy az ajtóról egyáltalán nem pergett a festék, ezt láthatóan többször is kenték át, mint az ablakot.
Fotók és szöveg:Varga Judit
Most is a Poli-Farbe Cellkolor Aqua vízzel hígítható univerzális alapozóját használtam, a fa felületekre és az ajtó alján lévő fém profilra ezt vittem fel. A felvitelhez ecsetet használtam, de teljesen sima felület esetén nekem a szivacshenger is bevált.
Két réteg között ajánlott egy finom csiszolás, pláne, ha a felületet esetleg csíkosnak, egyenetlennek látjuk.
Az alapozóra fehér színű Poli-Farbe Cellkolor Aqua selyemfényű zománcfesték került, ahogy korábban, az ablak esetén is. Egyébként a száradási idő 24 óra, és emiatt egy szimpla ajtófestés, mint ez, akár 4 napra is nyúlhat (két alapozó + két fedőréteg esetén), persze maga a festés mondjuk csak fél óra, és akkor már az eszközöket is elmostam (vízzel).
A szürke színt ezúttal nem én kevertem ki, ahogy korábban, hanem a Poli-Farbe Cellkolor Aqua színpalettán található festékkel dolgoztam. Az már tényleg csak a véletlen műve, hogy megszólalásig hasonlít az általam előzőleg kikevert színhez.
Nézzétek csak, egérszürke:
Ezzel a színnel lefestettem a rácsot és az azt szegélyező elem belső szélét.
Valamint a fém profilt is, amitől sokkal pofásabb lett az egész.
Na, és akkor most jön az a rész, ami nem annyira szabályos, cserébe mutatós, viszont tudni kell, hogy ez erősen kompomisszumos megoldás. Én ugyanis az ablaküveget is átfestettem szürkére. Ráadásul alapozó nélkül, viszont három rétegben, és csodásan befedte.
Ugyanakkor pontosan tudom, hogy az ilyen felületre sokkal jobban kell vigyázni, egyrészről mert nem raktam alá alapozót, másrészről, mert üvegfelületről van szó, és ezt a festéken nem erre találták ki. Tehát, ha nem akarom, hogy sérüljön, akkor nem fogom takarítás során szivaccsal súrolni, csak nedves kendővel áttörlöm.
Persze benne van a pakliban, hogy ha nekikoccintok valamit, pl. a kapa végét, akkor a festék karcolódhat, lekophat. Na bumm, és akkor mi lesz?
Fogom a kis ecsetemet és újra lefestem. Ez még mindig a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás szerintem. Persze üveget is lehet cserélni, de ha nem muszáj, nem csinálok feleslegesen üveghulladékot, és ez is egy fontos – környezettudatos – aspektusa a dolognak. Egyébként a lakásom bejárati ajtajának üvegét is lefestettem (ITT), és két év alatt még egyetlen egyszer sem kellett javítanom.
Az egész olyan új és friss, remélem, ez most pár évig kitart...
Egymás mellé rakva az előtte/utána állapotot, azért még látványosabb a változás. Mennyivel jobb érzés lesz így lejönni a kerti szerszámokért...
Fotók, szöveg: Varga Judit