| Festés |
10 hasznos tipp festés előtt
Poda | 2020.03.01. 16:03 |
A tavasz a legjobb időszak arra, hogy átszínezzük az otthonunkat. Már azzal is óriási változásokat érhetünk el, ha új színekkel festjük át akárcsak az egyik falat a lakásban. A következő tippek segítenek abban, hogy a festés gyors, biztonságos és egyszerű legyen!
Fotó: Poli-Farbe Kft.
1. Ahhoz, hogy szellőztetni tudjunk és könnyen, gyorsan száradjanak a falak, érdemes megvárni a tartósan 10 fok feletti hőmérsékletet. Ugyanakkor a kánikulát is jobb elkerülni, hiszen ekkor a festékanyag gyorsan beszárad, nehezebb felhordani a felületre is az anyagokat.
2. Minden bútort, mozgatható elemet távolítsunk el a munkaterületről, vonjuk be takarófóliával a padlót, ablakokat, és az esetlegesen ott maradt berendezést is, ragasszunk fel maszkolószalagot a kapcsolókra, ajtó-, és ablakkeretekre, élekre.
3. A falhibákat javítsuk glettanyaggal. Mielőtt nekilátnánk a glettelésnek, a laza, málló részeket távolítsuk el, majd portalanítsuk a felületet.
4. Ügyeljünk a biztonságra: létra használatakor ellenőrizzük az állapotát, és hogy stabil-e, meg tudjuk-e támasztani jól a talajon. Kerüljük a papucsban vagy mezítláb létrázást, viseljünk inkább cipőt! Ne vigyünk fel a magasba nehéz vödröket, csak kisebb adag festékkel dolgozzunk.
5. Festés előtt érdemes portalanítani és mélyalapozni a felületet annak érdekében, hogy a festékréteg megfelelően tapadjon, a fal szívóképessége optimális legyen. Ha körültekintően készítjük elő a felületet, elkerülhetjük, hogy például foltos vagy csíkos legyen a végeredmény.
6. A megfelelő festék kiválasztása is félsiker, hiszen rengeteg időt és energiát spórolhatunk meg ezen a lépésen. Hogy egyrétegben is használható vagy több réteget igénylő alapanyagot választunk, a fal állapotától is függ, nem mindegy, hogy egy újszerű, tiszta, fehér felületről van szó vagy egy korábban többszörösen átfestett falszakaszról, de az is befolyásolhat minket a választásban, hogy milyen igénybevételnek van kitéve a felület. Előterekbe, gyerekszobákba, konyhába érdemes mosható, dörzsölhető festéket választani, például a Poli-Farbe Platinum matt latex falfestéket. Jó döntés az egyrétegben is felhordható, csepegésmentes Poli-Farbe Platinum beltéri falfestéket választanunk, amelynek extra nagy fedőképessége tartós felületet és színt biztosít. A megfelelő árnyalat érdekében végezzünk kisebb felületen próbafestést, majd száradás után eltérő fényviszonyokban is nézzük meg a felhordott színeket.
7. Tartsuk be a gyártó által a festékdobozon jelölt száradási időt és a javasolt hígítási arányokat! Ha túl hamar látunk neki a következő réteg felhordásának, előfordulhat, hogy a festés hibás, csúnya lesz a nedves falréteg miatt. Érdemes sokat szellőztetni!
8. Munka közben – különösen, ha poros vagy erősen maró anyaggal dolgozunk – javasolt maszkot viselni. Gondoljunk a környezetünkben élőkre is: gyerekek, idősek és háziállatok ne tartózkodjanak a helyiségben a munkavégzés ideje alatt.
9. A mennyezetfestéshez érdemes teleszkópos nyelet használni, csak a gyakorlott felújítók használjanak létrát. Érdemes nappali fénynél végezni ezt a munkafolyamatot, és mindig a bejövő fény (tehát az ablakok) irányából befelé haladjunk.
10. Ha maszkolószalagot használtunk a széleknél vagy minták rajzolásához, félszáraz állapotban húzzuk le a felületről határozott, folytonos mozdulattal, 45 fokos szögben tartva a szalagot.