| Festés |
Így lehet a festés költséghatékony és pénztárcabarát! (2. rész)
Poda |
2021.09.27. 13:09 |
Újabb tippek következnek, amelyeknek köszönhetően egy nagyobb felújítás esetén akár több tízezer forintot is spórolhatunk!
A jó szerszám is megtérül
Érdemes odafigyelnünk a festéshez szükséges ecsetek, hengerek vásárlásánál is. Nagyon sok festéket elpazarolhatunk például azzal is, ha nem megfelelő minőségű és szálhosszúságú hengerrel dolgozunk. Egy rövidszőrű henger jóval kevesebb festéket szív fel, mint a hosszúszőrű. Egy 9-15 mm közötti szálhosszúságú hengerrel kicsit durvább felületet is szépen le lehet festeni, és sokkal több festéket tud megtartani, mint egy 4-5 mm-es velúr henger, ami a teljesen sima felületekre alkalmazható. A 18-21 mm-es, hosszúszőrű hengerekkel lehet a legdurvább – általában homlokzati felületeket festeni, tehát beltéri festés esetén indokolatlan ekkora hengert beszerezni. A mennyezet festésére 9-12 mm körüli szálhosszúságot ajánlunk, hogy ne fáradjon ki a karunk, és ne legyünk „festékszeplősek” a végére.
Ne csaljuk el az alapozást!
A festés soha nem csak a festésről szól. Legalább olyan fontos a fal precíz előkészítése gletteléssel, csiszolással, alapozással. A frissen festett falon ugyanis még szembetűnőbbek lesznek a falhibák, repedések, egyenetlenségek. Márpedig, ha az eredmény nem szép, jöhet egy újabb kör festés, ezúttal a javításokkal, vagyis máris túlköltekezünk pénzben és időben. Az alapozás azért is fontos, mert optimalizálja a fal nedvszívó képességét, ezzel máris az olcsóbb mélyalapozóra költöttük a keretünkből, nem a drágább festékre feleslegesen.
A precíz hibajavítás is megtérül
Soha ne keverjünk be túl sok glettet egyszerre, mert a kötési időn túl, azt nem tudjuk felhasználni. Ha túl sokat keverünk be, a maradék a szemetesben végzi, ha pedig felhasználjuk, nagyobb kárt okozunk a felületen, elégedetlenek leszünk a végeredménnyel és lényegében kezdhetjük előröl a munkafolyamatot.
A helyes festékoszlatás és mozdulatok
A szerszámok és minőségi festékek mellett, a megfelelő technika is befolyásolhatja kiadásainkat. Kezdő lépésként érdemes benedvesíteni a hengerburkolatot. Majd nyomjuk ki a felesleges nedvességet és merítsük a hengert a vödörbe, hogy felszívja a festéket. Emeljük ki a hengert és görgessük visszafelé, a felesleget a festéklehúzó rács segítségével leszedhetjük. Akkor csináltuk jól, ha a vödörből kiemelt henger, bár festékes, de nem csöpög. A megfelelő mozdulatokkal is sokat spórolhatunk: határozott mozdulatokat végezzünk, függőleges és vízszintes irányban is, figyelve a festék megfelelő eloszlatására és arra, hogy mindig megfelelő mennyiségű festék legyen a hengeren.
Visszarendezés
A hűvösebb, ősziesebb idő beköszöntével kalkuláljunk azzal, hogy festés után a szekrényeket, nagyobb bútorokat ne toljunk rá a frissen festett falra, azzal várjunk pár napot vagy hetet. Lehetőség szerint 15-20 cm távolságot hagyjunk meg, ugyanis a mélyebb rétegek csak így tudnak 100%-osan kiszáradni. Ha a teljes száradás előtt elzárjuk a falfelületet, hamarosan ronda penészfoltok jelenhetnek meg a falfelületen, amelyeket később nehezebb orvosolni és újabb kiadásokat hoz magával.