| Festés |
Mikor jár le, romlik meg a beltéri falfesték?
Poda |
2022.05.10. 11:04 |
Biztosan veled is előfordult már, hogy szobafestés után maradt egy kis – vagy akár egy egész vödörnyi - beltéri falfesték, amit nem szívesen dobtál volna ki, ezért félretetted a következő felújításig. Most, hogy újra itt a falfestés szezonja, érdemes felmérni a tárolóban porosodó falfesték használhatóságát.
Megromolhat a latex falfesték?
Természetesen, ahogy minden más festék, úgy a latex is megromolhat, lejárhat a szavatossága. Érdemes viszont megemlíteni, hogy a megfelelő tárolási körülmények között akár 2-10 évig is eltárolható - ez azonban attól is függ, hogy fel volt-e bontva korábban. A tisztánlátás végett: a fel nem bontott falfesték több ideig használható, mint a korábban kinyitottak. Mivel a latex falfesték legnagyobb alkotóanyaga a víz, kevesebb méreg, és több természetes anyagot tartalmaz, mint például az olajfesték, viszont sokkal jobban ki van téve a fagyásnak. A korábban felbontott festékek a baktériumok miatt nem állnak el sokáig, mivel a kórokozók imádnak azokban a sötét, elzárt, nyirkos helyeken letelepedni,ahol a festékeket szokás tárolni. Azok a falfestékek, amelyek alacsony vagy zéró VOC-t (illékony szerves vegyületek, káros anyagok) tartalmaznak, előbb-utóbb a baktériumok áldozatai lesznek a rossz raktározási körülményeknek köszönhetően.
Most biztos felmerül benned a kérdés: miért jelentenek ekkora problémát a baktériumok?? Tény, hogy a festék nem lesz rád nem rossz hatással, a faladra azonban annál inkább. A kártevők elpusztítják a festéken belüli részecskéket, ez pedig a felkent anyag repedezését, leválását eredményezi.
Meddig használhatók az olajfestékek?
A latexhez képest több ideig használhatók, akár egy évtizedet is kibírnak. Sőt, egy megfelelően tárolt és fel nem bontott olajfesték 15 év után is elővehető. Ez annak is köszönhető, hogy magas VOC értékükből adódóan évekig elállnak, viszont ezzel együtt több káros gázt bocsátanak a levegőbe, ezért óvatosan a felhordásával.
Mikor romolhat meg az alapozó?
Bár ez az anyag nem tartozik a falfestékek kategóriájába, használata mégis kiemelten fontos az előkészületi munkák során, ezért nem hagyható ki ebből a felsorolásból. Az alapozóknak jóval rövidebb az élettartamuk, mint egy átlagos falfestéknek, - ez körülbelül 2, jobb esetben 3 évet jelent.
Mikor használható még a maradék falfesték?
Amennyiben bizonytalan vagy a falfesték szavatosságával kapcsolatban, vedd szemügyre az anyagot! Kezdd el kevergetni, szagold meg, keresd a beazonosítható problémákat.
Ha a festék tetején folyékony, vizes réteg, az alján pedig szilárd darabok képződtek, ne ijedj meg! Keverd fel kézzel vagy fúrógépre szerelt festékkeverő szárral a festéket, hogy újra alkalmazható legyen pingálásra.
Ha besűrűsödött, lazíts a festéken desztillált vízzel vagy higítóval, a bőrösödött festékréteget pedig nyugodtan szedd le.
Mik a romlott festék ismertetőjelei?
● Szag: ha bűzös, savanyú, ecetszagú egy festék, az sosem kecsegtet jóval. A dohos, földszagú festéknek általában a gomba vagy a penész az okozója. Amennyiben ezt észleled a falfestékeden, inkább vegyél újat, ugyanis használata után is megmarad a kellemetlen hatása.
● Fizikai elváltozások: abban az esetben, ha a keverés után sem tűnnek el a szilárd darabok a festékből, akkor is érdemes új festék után kutatni.
● Megfagyott, felmelegedett: ebben az esetben a festék veszít a minőségéből, és lepattogzik a felületről..