| Mázolás |
Hogyan gletteld a repedéseket 5 lépésben?
Poda | 2023.07.05. 13:08 |
A repedések javítása gletteléssel, avagy miért nem érdemes kihagyni az alapozást festés előtt?
Miért fontos a glettelés a falfestés előtt?
A festés soha nem csak a festésről szól. Legalább olyan lényeges a fal precíz előkészítése gletteléssel, csiszolással, alapozással. Fontos, hogy aprólékosan szemügyre vedd a falak állapotát, különösen kardinális ez például ingatlanvásárlást követően, ahol nem tudni pontosan, hogy milyen előzményei voltak a felújításoknak. A frissen festett falon ugyanis még szembetűnőbbek lesznek a falhibák, repedések, egyenetlenségek. Márpedig, ha az eredmény nem szép, jöhet egy újabb kör festés, ezúttal a javításokkal, vagyis máris túlköltekeztél pénzben és időben. A festéshez a felületnek egyenletesnek, tisztának, repedésmentesnek és száraznak kell lennie, ezért a meglévő hibákat speciális glettel kell kijavítani. A repedéseket, egyenetlenségeket akár te is helyrehozhatod, ha figyelmesen és megfelelően használod a Poli-Farbe kész glettet.
A nulladik lépés - az állapotfelmérés
Ne vedd félvállról a festés előtt ajánlott állapotfelmérést. Mindig ellenőrizd, hogy vannak-e nagyobb sérülések, repedések a felületen, tapasztalsz-e laza, leváló rétegeket, esetleg látsz-e beázásra utaló elszíneződéseket vagy penészfoltokat. Kopogtasd meg a falfelületet, és ahol gyanús, hogy laza réteggel találkozol, spaklival kapard meg. Sokkal jobban jársz, ha a festés előtt derülnek ki a hibák, mint munka közben. Legyél körültekintő az eszközök kiválasztásában is, törött vagy csorba spaklival ne dolgozz!
1. A felület előkészítése
Mielőtt nekiesnél a glettmassza kikeverésének, a talált repedéseket kicsit nagyobbítsd meg a spakli segítségével, így könnyebben bele tudod kenni a masszát. Arra figyelj, hogy a résekben és a lyukakban ne legyen por, a laza, málló részeket távolítsd el. Portalanítás után megfelelően higított mélyalapozóval kend át a falfelületet, majd száradás után következhet a folt tapaszolás.
2. A glettmassza
A megfelelően higított glett vajszerű, víz és mész keveréke. Soha ne keverj be túl sok glettet egyszerre, mert a kötési időn túl nem tudod felhasználni. Ha túl sokat keversz be, a maradék a szemetesben végzi, ha pedig felhasználod, nagyobb kárt okozol a felületen, elégedetlen leszel a végeredménnyel, és lényegében kezdheted elölről a munkafolyamatot. Minden esetben olvasd el a gyártói utasítást!
3. A glettmassza felvitele több rétegben
A csomómentesre kevert, gipsz és víz keverékéből álló masszát hordd fel a repedésekbe, mélységtől függően akár több rétegben is, figyelve arra, hogy ne maradjanak üregek, hibák, így folytatva az első réteg száradása után a második felvitelével, amíg teljesen el nem tűnik az egyenetlenség. A Poli-Farbe glettgipsz extrát utolsó rétegként ajánlott felhordani, nagyon simán tudsz vele dolgozni. Kisebb hibák javítására is alkalmas, például szögnyomok eltűntetésére, kisebb lepattogzott festékek pótlására, karistolások elsimítására 10 mm vastagságig. Csak beltéri helyiségekben használható. Festés és tapétázás alá kiválóan alkalmazható, csempeburkolat alá ne használd!
4. A fúgatömítő szalag használata
A hasznos hézagerősítő bandázsszalag a barátod a nagyobb repedések javításában. Ezt a hajszálvékony szövetszálat a repedés hosszanti irányában a glettanyagba helyezve, a fémspaklival óvatosan kisimítva megfelelő alapot érhetsz el a festéshez.
5. Csiszolás és ellenőrzés
A glettelt felület száradását követően utolsó simításként érdemes lecsiszolnod a felületet egy sima csiszolópapírral. A maximalista festők mindig ellenőrzik a fal apró egyenetlenségeit, még akkor is, ha azok a szem számára éppenséggel szinte láthatatlanok. Ehhez először vidd fel az alapozót a glettelt falra, majd száradás után hordd fel az első réteg festéket. Lehet, hogy felhordás és száradás után szembetűnő lesz a hiba, de ha nem, világítsd meg oldalról egy lámpával a falfelületet. Ha a fény egyenletesen oszlik el, a fal teljesen sima. Ha megtörik a felületen, esetleg árnyékot vet, ott van még mit alakítani a glettelésen. A portalanítást se hagyd ki, hogy megfelelően tapadjon a festék!
Ne felejtsd el az eszközöket alaposan elmosni vízzel! Ezután nyugodt szívvel felviheted a választott festékedet a hibátlan faladra.
További hasznos tartalmakért látogass el a Facebook oldalamra is!