| Kültér, Hőszigetelés |
Mire figyeljünk hőszigeteléskor?
lakatosa | 2012.09.06. 11:00 | hőszigetelés
Folytatjuk a hőszigetelési tudnivalókat az Energiaklub információi alapján. A kültéri falfestéket is tartalmazó hőszigetelő rendszer rögzítése átgondolt tervezést igényel, hiszen a megújult felületnek 30–40 éven át kell majd az időjárás viszontagságaival dacolnia.
Fontos a szakszerű mechanikai rögzítés, elsősorban a szél szívóhatása és a folyamatos légmozgás okozta vibráció miatt. A viharos szél könnyen letépheti a rosszul rögzített hőszigetelést.
A hőszigetelő lapokat egy falba rögzített fém indítóprofil segítségével, ragasztással és mechanikusan, speciális csavarozással, szaknyelven dűbelezéssel rögzítik. Rögzítés előtt ajánlott a felületet alaposan előkészíteni, azaz a régi vakolatot eltávolítani, és magasnyomású készülékkel lemosni. A ragasztó-anyagot általában pontszerűen viszik fel a felületre, erre helyezik fel a szigetelőanyagot. A ragasztó kötése után következik a dűbelezés, majd a felületet üvegszövettel borítják. Végül az üvegszövetre kerülhet a vakolat. A ragasztásnál ügyelni kell arra, hogy a hibásan illeszkedő táblák közé ne kerüljön ragasztó-anyag, hogy ne alakulhasson ki hőhíd. Érdemes odafigyelni arra is, hogy a lábazatoknál víznek és ütésnek jobban ellenálló extrudált vagy formahabosított polisztirollapot használjunk.
Gondoskodni kell a szigetelés, valamint a falak víz- és páravédelméről is, mert a nedvesség nagyságrendekkel rontja a szigetelő-képességet.
Utólagos szigeteléssel akkor érhetünk el jelentős energia-megtakarítást, ha a felújítás teljes körű. Nem elég tehát csak a homlokzatra összpontosítani, szigetelnünk kell a tetőt, a födémet és a lábazatot is!
(Forrás: lakcimke.hu)