| Lakberendezés, Kis színes |
Festékválasztáskor is segít a színkör (2.)
zaiviki | 2018.04.10. 14:00 | Platinum színek színkör
Amikor új lakásba költözünk vagy az egész belső teret egyszerre festetjük ki, nehéz a színválasztás. Fontos szempont, hogy az árnyalatok passzoljanak egymáshoz, ugyanakkor a változatosság sem elhanyagolható szempont. Ha a következő csoportosítások mentén tervezgetünk, sokkal könnyebb dolgunk lesz.
Monokromatikus színek: visszafogott, nyugodt hatást érhetünk el, ha a színkör egy szeletéből választunk árnyalatokat. Vagyis egy szín világos és sötét árnyalatait kombináljuk.
Ezt egyszerű kiviteleztetnünk, ha fehér festékkel világosítunk egy-egy árnyalatot.
Analóg színek: Ha a színkör bármely három szomszédos szeletének egy-egy tetszőleges színét variáljuk, a szemnek kellemes, harmonikus hatást érünk el.
Tipp: Poli-Farbe Platinum egyrétegű beltéri falfesték Hunyor (H 60), Palástfű (P 50) és Moha (M 20) árnyalatai
Komplementer (kiegészítő) színek: a színkör egymással szemben, átlósan elhelyezkedő színei egymást kiegészítik. Például a piros és a zöld, a sárga és az ibolya, vagy a narancs és a kék kiemelik egymás hatását.
Tipp: Poli-Farbe Platinum egyrétegű beltéri falfesték Nőszirom (N 80) és Gólyhír (G 40); vagy Barackvirág (B 60) és Brazilmenta (BM 50)
Ütköző színek: a színkörben az adott szín és a komplementerének szomszédja. (Például ibolya és sárgászöld.) Ezek a színek együttes használata meghökkentő hatást vált ki belőlünk.
Bánjunk csínján az ütköző színekkel. Bár megvan a maguk szerepe a tervezők világában, laikusként inkább kerüljük a meghökkentő variációkat.