| Festés |
Csempefestés: igen, lehetséges!
Poda | 2023.10.20. 13:10 |
Miért lehet időnként jobb megoldás a csempefestés, mint újracsempézni?
Felújításban vagy? Új lakásba költöztél, és - bár jó állapotban van - nem tetszik a csempe? Meguntad vagy kiment a divatból, amit öt éve felraktál? Minek szedetnéd le az egész csempét, mikor a csempefestés révén csökkentheted is a költségeket? Megfelelő alapozóval és fedőfestékkel néhány évre biztosan megoldást jelent a járólap és a csempe festése. Nem olyan tartós, mintha egy új burkolat lenne, de ha kíméletesen takarítod - például kefével használod a porszívót - akkor sokáig fent marad.
Pro és kontra érvek
Előnyök
Azon túl, hogy nem kell eltávolítani a meglévő csempét, és ezáltal kevésbé költséges, mint a csempecsere, lehetőséget ad a kisebb csempe problémák kijavítására is.
Hátrányok
A csempefestés kiterjedt előkészítő munkát igényel, melyet a következő pontban olvashatsz részletesen. A felület viszonylag kényes, a festék idővel leválhat, és a csempén kívül a fugát is lefedi.
A csempefestés lépései
Tisztítás
Olyan tisztítószerrel töröld át a csempét, amely alkalmas a zsír és a szennyeződések eltávolítására. Kezdd a tetejénél, és haladj lefelé. Öblítsd le a csempét tiszta vízzel, és hagyd megszáradni.
A csempe és a habarcs javítása
A csempefelületen lévő apró repedések gletteléssel javíthatók. Kesztyűt viselve vigyél fel egy kis mennyiségű anyagot a repedésre, és töröld egyenletesre. A nagyobb hibákat külső használatra szánt vízálló spaklival lehet kitölteni. Használd a gittkést a felesleg letörléséhez, és a tömőanyagot vidd fel a csempefelületig. Mivel a csempefestés a fuga fölé történő festést jelent, annak jó állapotban kell lennie. Kisebb javításokhoz használj tubusban kapható csemperagasztót. Kesztyűs ujjal vidd fel a habarcsot, majd töröld le. Nagyobb kiterjedésű fugasérülések esetén távolítsd el a fugát, és cseréld ki új fugával. Csempecserére is szükség lehet, ha néhány csempe eltört vagy súlyosan sérült, ilyenkor fontold meg, hogy érdemes-e belevágni a festésbe.
Csiszolás
A mázat szükséges csak lecsiszolni, ne menj mélyebbre, majd újból tisztítsd meg vízzel és óvatosan töröld át.
Maszkolószalag
Távolíts el minden felesleges bútort vagy tárgyat, hogy munka közben ne fröccsenjen rá a festék. Használj maszkolószalagot és fóliát a nem festendő területek - például kapcsolók, padló, fal - védelmére.
Kötő alapozó
A csempefestéshez olyan alapozót használj, amelynek nevében szerepel a “bonding”, azaz a "kötő" kifejezés. Kerüld a beton-, falazó- vagy fémalapozókat. A ragasztó alapozó a speciális, az univerzális alapozókban nem található gyantákkal képez tapadó kapcsolatot a csempe és a festék között. Mérsékli a hámlást és a lepattogzást, így kiváló választás a nagy forgalmú helyiségek festéséhez. Önts egy kis mennyiségű kötő alapozót egy festéktálcába. Mártsd a festőhengert az alapozóba, görgesd a csempére, ügyelve arra, hogy ne nyomd túl erősen a hengerre. Csak vékony rétegben használd, hogy elkerüld a csöpögést. Miután megszáradt, vigyél fel egy második réteg alapozót.
Festés
Festőhengerrel fedd be a csempefelületet egy réteg festékkel, például “Poli-Farbe Platinum Foltálló konyha és fürdőszoba” festékkel vagy Poli-Farbe Platinum Matt Latex falfestékkel. Ecsettel töltsd ki és javítsd a széleket. Dörzsöld a henger végével a festéket a fúgába, majd folytasd a hengerezést, aztán ismételd meg a műveletet, amíg sima nem lesz. Haladj fentről lefelé egy falszakaszon. Hagyd a festéket megszilárdulni, majd vigyél fel egy második réteget. Ha a két réteg nem elegendő, a második réteg száradása után felhordhatsz egy harmadikat is. A mintákat többféleképpen el lehet készíteni, például vágott szivacs vagy maszkolószalaggal készített egyedi sablon segítségével, amelyet gyorsan ki lehet tölteni hengerrel vagy ecsettel. Mielőtt azonban megpróbálnád a mintákat a csempékre felvinni, mindenképpen ellenőrizd a gyártó utasításait, hogy mennyi ideig tart a festék teljes száradása.
Utolsó simítások
A festéknek általában 24-48 óra kell, hogy teljesen megszáradjon. Érdemes elrakni egy adag javítófestéket, főleg, ha egyedi színt kevertél vagy kevertettél ki. Távolítsd el a maszkolószalagot, ha volt, majd esetleg plusz rétegként az egészre kerülhet egy fedőlakk.
Ha túlzott nedvességnek van kitéve, a csempefesték lehámlik vagy lepereghet, míg a festett csempepadló elhalványulhat vagy megkophat. Megfelelő gondoskodással azonban a csempefesték egy-két évig is eltarthat, mielőtt ki kellene javítani vagy újra kellene festeni. Amennyiben további inspirációra vágysz, olvass tovább a blogon!